2016. október 29., szombat

"csakegyszóval"

Az ebéd otthonról itthonra hozott, csak teríteni kellett. Margit néni remek sült csirkéjének combja kandikál a pergő rizsszemekből álló halom tetején, mint egy kilátó a hegycsúcson. Sok munkával érkeztünk oda, s ezért bizony szépek onnan a távlatok. Pláne,hogy a menüt felturbóztam frissen szedett rukkolával. Ételhez pinot noir-ral nemigen lehet téveszteni, ez különösen igaz a St. Andrea borászat 2009-es "CSAKEGYSZÓVAL"-jára, ami olyan hangulatba ringatja az embert, mint ezek a Krúdy mondatok: "A falakon híres hollandi festők olajfestményei. Rembrandt és mások függtek a vidéki ház falán. Majd tájkép, amelyen olyan messzire lehetni látni, mint az élet." Az egri Lőrincz György kitűnő borász, borai még nem okoztak csalódást. Ez a bora illatában, ízében meggyes, talán még málnás, aztán a kortyból kiérezni az őszi erdei séta avaros illatait is. Könnyedséggel bíró, erőteljes, visszafogott alkohollal, fűszerességgel, tiszta korttyal, kellemes utóízzel. "Kölcsönvett" elnevezése szerint, az arra érdemeseknek hozzájárulhat a gyógyulásához.   

2016. október 12., szerda

A nyár utolsó napjai

A leves nem a napokban készült, hanem még a kellemes meleg őszi napsütésben. A zöldségkészlet felmérését követően, répa, fehérrépa, édeskömény csíkokra vágva, az olíva olajon pirulás után,fölengedés adagnyi vízzel. Kis idő múlva jött a teáskanálnyi sárga currypaszta. Minden benne, ami nem hiányozhat az "újragondolt" ázsiai levesből: chili, fokhagyma, salotta, só, citromnád, kurkuma, galanga. Forrás kezdetekor ment a rizslisztből készült üvegtészta. A leves a tányérban korianderrel megszórva, paradicsomszeletekkel frissítve. Az ilyen típusú ételekhez inkább fél- vagy édes bor való, de otthoni készlet híján maradt, a hiper közvetítésével spanyol honból  a Malaga, ami tudnivalón likőrbor. Az édessége és erőssége talán több a kívánatosnál, de az akkori napsütésben ez még bocsánatos bűnnek sem minősült. 

2016. szeptember 23., péntek

Egész magasan a hegyen

A badacsonyörsi Csendes Dűlő ilyen pazar kilátást kínál remek borai mellé, és itt abba is hagyhatnánk, de azért maradjunk még, hogy felidézhessük a 2013-as kéknyelűjével a „legjobb magyar fehér’ címet elnyert szőlőbirtokon tett látogatást. A kóstolóhoz mentás és bazsalikomos pestot kaptunk saját sütésű lapocskákra, nem lehetett okunk panaszra. A 2014-ből való olaszrizling egyedien hozta standardokat, a selymes kortyban, és a hosszú lecsengésben ott volt a táj szépsége. A 2013-as hárslevelű telt és krémes, Badacsonyban ritkaság a fajta, az öreg tőkéken termett szőlőből érlelt borban ott a somlóira emlékeztető ásványosság. A löszös, vöröskőves, agyagos talajú Kis-Örs hegyi ültetvényt a nagyszülőktől örökölte a huszonhat éves Molnár Júlia Dóra, akinek borait már országos hírű, Michelin-csillagos éttermek is kínálják a vendégeknek. A díjnyertes kéknyelű elegáns, virágos, szép egyensúlyú, kellemes köves, kesernyés hosszú utóízzel, a 2012-es szürkebarát érett, testes és jó ivású bor. A tehetséges fiatal hölgy egy blogon így nyilatkozik a jövőről: „Néha megnevettetem a Jóistent azzal, hogy elmondom neki a terveimet. Aztán majd ő megmutatja, mi lesz valójában. Amikor elkezdtem, nem tűztem ki célt magam elé. Az biztos, hogy az a fajta borászkodás, amit mi képviselünk – hogy minden vendéggel személyes a kapcsolatunk –, nagyon keresett ma, és sokaknak szimpatikus.” Kedvesség, gyönyörű táj, megfizethető árak, ilyen „egyszerű” ez.

2016. augusztus 25., csütörtök

Olasz ebéd baji borral

A sok esőnek köszönhetően jelentősen gyarapodott a bazsalikom állomány, érdemes volt nekifogni a pesto készítésének. Standardokat játszottam, tehát a bazsalikomot, fokhagymát, pirított fenyőmagot, és a reszelt parmezánt olívaolajjal megöntöztem, és jobb híján botmixerrel összedolgoztam. Elkészült a pesto a hét percig főzött spagettihez, a főzővízből csekély mennyiséggel együtt kevertem a tésztához. Friss paradicsomszeleteket és a teraszon szedett bazsalikomleveleket szórtam a tetejére. Bornak Stróbl Feri, hivatalosan Stróbl Borház, tavaly szüretelt merlot-ját választottam. Remek döntésnek bizonyult, mert a gyümölcsös illat, a bársonyos, közepesen testes korty, kikövetelte a másikat, és bizony a megszokott egy helyett, két pohárka fogyott az ebédhez. Az étel és bor remek harmóniában voltak egymással. A baji borászgazda Nagysikár-hegyi megyei aranyérmes bora érdemes a figyelemre, ne szalasszuk el, ha találkozunk vele valamelyik borfesztiválon, de meglehet érdemes kilátogatni a pincébe is. Van ott még figyelemre méltó több fajta is, merthogy Stróbl Ferenc az idén megkapta a Neszmélyi Borvidék legeredményesebb kistermelői különdíját, a két aranyat és öt ezüstöt érdemlő boraiért.

2016. július 21., csütörtök

Frizsiderből szénégető módra

Előfordul, hogy a gyors ebédhez elég tüzetesebben megvizsgálni, hogy mit rejthet a projekt megvalósításához a hűtőszekrény. Esetünkben egy tojássárgáját előző estéről, szelet füstölt sonkát korábbról, kevéske tejszínt a megkezdett flakonban, a tésztás dobozban meg „éppen hogy” mennyiségű széles metélt tésztát. Ettől kezdve könnyű dolga volt a képzeletnek és a kéznek, hiszen míg a nagyobb kockákra vágott sonka pirult, a másik lábasban főtt a tészta, ami szűrés után mehetett a sonkára. Ezután jött a tejszín, majd a tojássárgája, hogy mindkettő finoman belesimuljon a mártásba., aztán ment a só és bors . Az elkészült étel bizonyára nem vetekedhet a híres-nevezetes, közkedvelt spaghetti alla carbonara-val, de teljesen megfelelt a frizsider kínálta „szénégető módra” ebédhez. Bor a kedves szekszárdiak közül Sebestyén Csaba Görögszói franc-ja 2008-ból, a jó barátnak köszönhetően, aki rám is gondolt ottjártakor, mert csak a pincénél lehetett megvásárolni a palackot. Az idő nem fogott rajta, inkább még teltebbe tette a színét, illatát, ízét.  Sokféle fekete bogyós gyümölcs, kellemes fűszeresség, méltóságteljes tartással, erővel és hosszú utóízzel, úgyhogy csak óvatosan.

2016. július 1., péntek

Egyetlen gomba az erdőben

Ha az erdei túrán egyetlen gombát talál az ember, azzal is kezdhet valamit a konyhában. Az biztos, hogy csak magának, de osztozni is ér. A vargánya a nyerő, errefelé ritkaság, de más ehető gombák is szóba jöhetnek a szerény vacsorához. A szárával együtt vékony szeletekre vágott gombát saját zsírján sütjük le, az igazi, ha a serpenyőbe kacsazsírt tehetünk. Sózzuk, borsozzuk és megszórjuk petrezselyem zöldjével. A tányéron szárított paradicsomkarikák negyedelt frissekkel, jöhet a rukkola, a magvas pirított kifli, kis vajjal a tetején.Érdemes a serpenyőt puha kenyérdarabbal kitörölni, hogy semmi ne vesszen kárba. Hárslevelűt igyunk hozzá, de választhatunk más száraz fehéret, ha csak könnyű vörösbor akad otthon, azért sem fog senki minket az asztal körül kergetni. Nyáridőben a rozéról és a fröccsről már ne is beszéljünk. 

2016. május 24., kedd

Borongós időben egy pohár bor

Újra a gyors ebéd elkészítése a feladat, erre pedig az olasz fusili tűnt a legkényelmesebb megoldásnak. A felkockázott padlizsánt fokhagymával, kevés olívaolajjal meglocsolva 15-20 perc alatt megsütjük. A serpenyőben olívaolajon megfuttatjuk a fokhagymát, ráöntjük paradicsomlét, ízlés szerint fűszerezzük. Mehetnek bele a megsült padlizsánkockák, ezután összekeverjük a megfőtt tésztával. A borongós időre tekintettel követhetjük az aranyszabályt, egyszerű ételhez bonyolult bort bontunk. A La Montesa a spanyolországi Rioja hegyvidékéről való vörösbor és 2008-ban szüretelték. Meglehetősen kedélyjavító a rubinvörös tempranillo, garnacha, graciano és mazuelo házasítás. Az ottani vörös szőlőfajtákból készült Palacios Remondo pince bora kellemesen bársonyos, telt, ha akarom vaníliás, karamellás, ugye, a tölgyfahordó. A korty zamatos és megnyerő, érett eper és friss szilva íze jelzi, hogy nem ártott neki, sőt, inkább használt a nyolcéves pihentetés. Egy pohár után már kisütött a nap.