A Tricollis magyarul három dombot jelent, egyben jelképezi a pannonhalmi bencések régi kolostorának hármas hegyét, de jelöli a három különböző fajtájú fehér (vagy vörös) borból készült házasítást a szerzetesek pincéjéből. A borvidék három tradicionális fajtájából, az olaszrizlingből, a rajnai rizlingből és a fűszeres traminiből - három dűlőből származnak - évtizede készítik itt a cuvée-t, mi is kóstoljuk egy ideje. Ha biztosra akarunk menni, ezért a palackért bátran nyúlhatunk. A Pannonhalmi Tricollis 2012 évjáratóról ezt tartják pincénél: "alapízét az olaszrizling, ropogósságát a rajnai rizling, fűszerességét a tramini garantálja, de most a termőre fordult pinot blanc házasításával gazdagságot, krémességet, nagyobb testet is csempésztünk a borba." Szóval, mint látható, színe üde halványzöld, élénk és tiszta, a rizling hozza a citrusokat, a fehér gyümölcsök ízeit, a tramini a virágos aromákat, határozott karakterű bor, jó savakkal. Kiváló tésztához, halhoz, fehér húsokhoz, meg csak úgy! Egy történet (forrás: Szép Magyarország), Liptai Zsolttól, a pannonhalmi borászat vezetőjétől: "Az első szüret alkalmával késő éjszakáig dolgoztunk a pincében és egyszer csak azt vettük észre, hogy valaki figyeli a munkánkat a háttérből. Meglepődtünk, hiszen a Főapát úr volt. Megkérdeztük tőle, hogy mi járatban van, és akkor elmondta, hogy a közösség küldte őt, hogy megtudják milyen lesz a bor : olyan amelyik rászolgál az áldásra, vagy olyan, amelyiknek szüksége van rá." Liptai Zsolt erre azt válaszolta a Főapát úrnak, hogy nincs más lehetőség ennek eldöntésére, mint a kóstolás.
2013. december 17., kedd
2013. december 8., vasárnap
Nem annyira szürke a francia barát
A Pinot Gris Vin D' Alsace 2012 rövid írásunk tárgya, abban a hiperben vásároltuk (olcsón), amit eddig nem nagyon kerestünk fel, de az utóbbi időben egyre gyakrabban és szívesen lépünk be az ajtaján. Nem csak borkínálata,hanem inkább kedvező árú különlegességeket is kínáló választéka okán. Alsace régió észak-keleten található Franciaországban, amit mi Elzásznak hívunk.Strasbourg a központja. A kuglófja és sörei mellett a borisszák a Vogézek lejtőin lévő pincék palackjait részesítik előnybe, világszerte híres fehérboros vidék. A mi borunk szerényen a ranglétra alján helyezkedik el, de ugyebár nem ez számít, hanem az íze, az pedig finom. Pénztárcakímélő módon megismerhetjük az itteni fehér borok minden kedvező tulajdonságát. A fajta pinot gris, rokonságban a pinot blanc-kal (fehér) és a pinot noir-ral (vörös), természetesen francia, nálunk Badacsonyban lelt otthonra. Itt testes, zamatos, tüzes bor lehet belőle, köszönhetően a bazaltos talajnak, meg a balatoni napfénynek. Egyébként, ahogy a lexikon írja: Mátraalján (kitűnőek is vannak közöttük), Pannonhalmán, Neszmélyen is gyakori borszőlő. A mi fiatal pinot gris-ünk a pohárban pörgetés után virágos illatokat ad, a telt, behízelgő kortyokban félszárazra hajaz, körtés, gyümölcsös ízekkel, van tartása a bornak, visszafogott alkohollal, kellemes a lecsengéssel. Szolid pénteki ebédhez ittam egy pohárkával, a tésztához gombás, cukkinis, paradicsomos mártás volt. A későbbiekben azért a maradék bor is elfogyott!
2013. november 28., csütörtök
Törököt fogtam nem ereszt
Gondolná-e bárki, hogy Törökországban óriási területen termesztik a szőlőt, de ennek 95 százalékából mazsola készül, s az utóbbi időben, a maradék öt százalékból viszont bor. Azt tudjuk, hogy az ottani vallási előírások szigorúak, tiltják az alkoholfogyasztást, úgyhogy merész ötletnek tűnik a borkészítés, de a Sarafin az egyik legismertebb, ebbe az irányba nyitó családi vállalkozás. Franciaországból importált fajtákat- chardonnay, sauvignon blanc, cabernet sauvignon és merlot - telepítettek a Gallipoli-félszigeten az Égei-tenger partján. Az első bort 1996-ban dobták piacra, s azóta töretlen a fejlődés.A fiúgyerek lepett meg ezzel a palackkal, aki az isztambuli repülőtéren egyik boltjában talált rá a 2011-es merlot-ra. Halogattam a kóstolást, mert hát ritkaságnak számít, hogy iszlám országból birtokol bort az ember, vártam a méltó alkalmat, ami aztán megékezett. Márton napon - régebben volt - barátainknál vacsoráltunk, és ekkor bontottuk fel az üveget, hogy a merlot legyen a kísérője az aszalt szilvával töltött libamellnek, amihez hagymalekvár, és mindenféle zöldséggel dúsított túrós rétes passzolt köretnek. Az étel-ital párosítás telitalálatnak bizonyult, illettek egymáshoz. A merlot tizenkét hónapig érlelték kis francia tölgyfahordókban. A bor színe szép mélyvörös, gyümölcsös illatokkal, telt, bársonyos a kortyokkal, mégis lágy, és ízében ott van a gyümölcsösség,cseresznye, eper, talán málna,mindehhez társul a fűszeresség, a tölgyfa hordó vaníliája, kellemes, hosszú lecsengéssel köszön el. Remek (török) bor!
2013. november 3., vasárnap
Kiránduláshoz osztrák Zweigelt
A Zweigelt nálunk, a hatvanas években kezdte igazi pályafutását, a Kékfrankosból és Szentlőrinc fajtákból Dr. Zweigelt keresztezte 1922-ben, osztrák fajta. Bejött neki. Nagyon szerethető bor készíthető a szőlőből, rubintvörös, száraz, tanninban nem túl gazdag, ellenben meggyes, gyümölcsös az illata és az íze. Nem kell különösebben ünnepi alkalom ahhoz, hogy az ember megigyon egy-két pohárral. A mostani esős időben jólesik visszagondolni a napsütéses kirándulásra, amikor a szendvicsek mellé a hátizsákba került a zweigelt is. Mellette szólt, hogy csavarzáras volt a palack, ahogy ez az osztrákoknál megszokott, ha hétköznapi borról van szó. Megjegyzem, azért ez nem tűnt olyan nagyon hétköznapinak, ott díszelgett rajta a plecsni, hogy 2011-es tartalmát dicséretesnek találták a Falstaff, az osztrák bor-, gasztronómiai- és utazási magazin ítészei. A Kismarton melletti Sankt-Georgen fölötti Lajta-hegységben található a Lichtscheidl család húszhektáros birtoka, ott vásároltuk még régebben. Hasonló minőséget ezen az áron, hazai pályán nem nagyon lehet beszerezni, legalább ilyen jót, vagy jobbat viszont igen, többért. A szőlő agyagos talajon termett, a bort kisebb méretű tölgyfahordóban érlelték. A nagykönyv szerint sötét rubinvörös színű, fekete bogyós gyümölcsök illata száll fel a pohárból, bársonyos, kerek korty, gyümölcsös ízek, a tanninok elsimulnak, annyira finom, hogy később tűnik fel a tizennégyes alkoholfok. Remek bor!
2013. október 19., szombat
A tintahal szereti a hárslevelűt
Látható a képen, ez még igazi napsütés. Nyári. Akkor még ereje teljében jött a kertből a cukkini meg a paradicsom. Különösebb fakszni nélkül grillezve sütöttem meg a zöldségeket köretnek. Spanyolhonból érkezett (a boltba) az (üveges) zöld olívabogyó. Konzervből kerültek a serpenyőbe az tintahal(fejek) is, mégpedig Ausztriából utaztak Észak-Komáromba, ahol egy német üzletlánchoz tartozó hiperben emeltem le a polcról a dobozt. A globális kereskedelem (üzlet) bebizonyította válhat nemzetközivé a világ. Más portékák esetében, legyen az politikai vagy szellemi, eddig úgy tűnik, ez erősen kétséges lehet. Jelen esetben ez mindegy is, só, koriander, citrom jutott a tintahalakra. Finom lett, ezt már az elején sejtettem, úgyhogy hárslevelűt bontottam. Mégpedig régi, sokszor dicsért kedvencet, a Somlói Apátsági Pince Hárslevelűjét 2011-ből. Kimásolom egy korábbi posztból, mit gondolok erről a borról: "bazalton termett szőlőből készült, a náluk jellegzetes ásványos melegséggel, nektárossággal. A színe aranysárga, illatában a fehérhúsú gyümölcsök, mondjuk őszibarack, mellé enyhe virágosság társul. Telt korty, krémes testtel, az ízek kavalkádjával, kis egzotikus beütéssel, mézes hízelgéssel, de határozott alkohollal és tartással." Most sem volt másként, úgyhogy SAP.
2013. szeptember 19., csütörtök
Kékfrankos Burgenlandból
A Kismarton melletti Sankt-Georgen fölötti Lajta-hegységben található a Lichtscheidl család húszhektáros birtoka, sokféle fajtával, most a kékfrankost bontottuk. Attila barátommal a Fertő-tónál kerekeztünk, amikor az utolsó napon kitartó esőre ébredtünk. Ekkor jutott eszébe, hogy a közelben van az a pincészet, aminek 2009-es shirazáért lelkesedett az egyik magyar borbloger. Attila shiraz ügyben nem ismer tréfát, ezért hamarosan a háznál kóstoltuk a teljes szortimentet, persze az ominózus shirazból már kifogytak. A kóstoló remekül sikerült, úgyhogy néhány palack bort beszereztünk a későbbi időkre is. Ezek között volt a Lichtscheidl Blaufränkisch 2010-es, ami nem csak finom, de a hazai és hasonló kategóriájú borokhoz viszonyítva rendkívül baráti áron vásárolható meg. Gyümölcsös illatok, ahogy egy kékfrankoshoz illik, ízében a piros bogyós gyümölcsök mellé kellemes fűszeresség társul. A korty szép kerek, a bornak van tartása, de nem akar földhöz teremteni, bársonyosnak mondanám, illik a szeptemberi kora hideghez, egy kis melegséget ad. A kékfrankos Magyarországon az egyik legelterjedtebb szőlőfajta. Sopronban az járja, hogy nevét Napóleon, hódító seregében szolgáló katonák pénzéről kapta, amikor épp itt jártak nálunk. Burgenlandban annyira népszerű a fajta, hogy a tartomány északi részét szívesen nevezik Blaufrankischlandnak.
2013. szeptember 13., péntek
Egy tokaji furmint remek
Tokaj nem csak azzal egyenlő, amit gondolnak róla sokan, szóval az édes bor meg az aszú. Néhány év óta meg különösen nem, de azóta pláne nem, hogy néhány fiatal borász és pincészet, egy-két nagy öreg nyomdokaiba (is) lépve megpróbálja újrafogalmazni, mit jelenthet manapság mondjuk egy jó furmint. Hát, először is azt, hogy csontszáraz, mégis vibráló ízekben gazdag, ami megpróbálja a terület, sőt a dűlő (Betsek) sajátosságait megjeleníteni a borban. Balassa István Betsek Furmintját, 2011-ből erősen ilyennek gondolom. Illata és íze frissen gyümölcsős, a pohárból nekem őszibarackos, plusz egzotikus, a kortyban érett és telt, határozott savakkal, komoly szerkezettel, lecsengése remek. A borász maga így ír erről: "Borászatom filozófiája: az évjárat adta lehetőségek teljes kihasználása a lehető legmagasabb minőség elérésére, kézműves borászati módszerek alkalmazásával, és ezen keresztül a termőhely, dűlő, adottságainak bemutatása.Tokaj-hegyalja csodálatosan változatos, mind szőlőfajtáit (Furmint, Hárslevelű, Sárga muskotály, Zéta), mind pedig geológiai adottságait tekintve, ezért a legmagasabb minőség keresése hosszadalmas folyamat, amelyben alapvető a legkiválóbb minőségű szőlő megtermelése." Izgalmas kaland volt a bort, az én listámon ott van az elismerésre méltó tokajiak között, kóstolni csak egészen nagy és sátoros ünnep(ek)en ajánlott a borbarátok túlnyomó többségének. Nem olcsó, ellenben igen jó.
2013. augusztus 30., péntek
A nagy bordói kistestvére
Ahogy kedvenc magyar borblogerem írja egy helyen, bántja az embert, ha nem ír minden borról, amit azért csak-csak megivott az elmúlt egy hónapban. Nincs ez másként e szerény blog szerzőjével sem, de ugyebár a lustaság mellett előfordulhatnak egyéb akadályozó körülmények is. Na, mindegy, ezen nem érdemes sokat lamentálni, miközben böngésszük a jegyzeteket, hogy melyik legyen az első a megörökített kóstolók közül. Választásunk a Reserve Mouton Cadet Saint Emilion 2007-es évjáratára esett, Bordeaux ismert borrégiójából. Ha hiszik, ha nem, Saint Emilion városkáról kapta a nevét, amely az UNESCO világörökségi listáján is szerepel. Ez a mérsékelt árú, világsikert arató bordói márka Philippe de Rothschild borászatából kerül a piacra, összetétele 65 százalék Merlot, 20 százalék Cabernet Sauvignon és 15 százalék Cabernet Franc. A pohárban szép rubintosnak látjuk a bort, illata érett és lekváros, piros bogyós gyümölcsökkel és fűszerekkel. Mindez ízében is fellelhető, csersava bársonyos, lecsengésében ott a merlot kereksége. Elegáns, remek bor, nem véletlenül sikeres szerte a világban.
2013. július 26., péntek
Tapas vacsora a hőségben
Sokak szerint nem helyes a kései
vacsora, de a kánikulai napokban tán elnézhető, hogy a hispániaira vettük a
figurát. Szóval, tapas, ami a gasztronómia lexikonok szerint a spanyol konyha
egyik jellegzetessége. Azt írják, bármiből lehet tapas, amit kis adagokra fel lehet osztani. A biztonság kedvéért
azért kerestem szakirodalmat, hogy tutira menjünk. A vörösborhoz nem volt
kedvünk, így marad a fehér a Mátra lankáiról. Fussuk át a menüt, egzotikus
fogása az édesköményes narancssaláta volt, sötét olajbogyókkal, reszelt
narancshéjjal erősített olívaolajos, fűszeres mártással. Elárulom, hogy kellett
bele egy gyenge újhagyma is szeletelve, amit Szép Ernő, hogy irodalmi
műveltségemet fitogtassam, „gyöngyvirágként” rendelt a pincértől, ha megkívánta
a múlt század fordulója táján a valamely budapesti vendéglőben. A
paradicsomsaláta ebben az esetben mozzarellával készült, a bazsalikomlevelek
sem maradtak el, apróra vágott fokhagyma is került bele, megöntözve bőségesen
olívaolajjal, tetejére petrezselyemlevél repült. A harmadiknak fejtős babot pároltunk
puhára, borsóval, zöldbabbal, újhagymával, fűszeres olívaolajjal leöntve,
egyébként egyikről sem hiányzott a finom sózás, borstekerés. Szecskő Tamás Julianna 2010-esét gondoltuk
illendőnek az asztalra, félédes, virágosan gazdag illatú királyleányka, a jól
sikerült német, osztrák borokra hajaz, ha akarjuk hasonlítani valamihez is, mert
tán fölösleges. Megáll ez magában, mint a cövek, gyümölcsös, ahogy az igazi
nagyokat, ezt is szép savak támogatják. Így lesz még vibrálóbb, izgalmas
zamatos az ízvilága. Kategóriájában a legjobbak között a helye.
2013. július 12., péntek
Nyári ebéd fröccsel
Eltűntem kis időre innen, de nem
vesztem el, úgyhogy a blog nem kering magányos szatellitként a világhálón,
hanem folytatja kijelölt pályáját. Ételekkel, borokkal és összevissza
mindenféle szövegekkel kedvem és időm szerint. Na, ez a szabadság, de
legalábbis a látszata. Ennyi, stílszerűen kocsmai filozófálás után, szolid
brokkoli tortaszelet kapott helyet a tányéron, egy kis szaftos tarjával,
melléjük a teraszról csipegettem a balkonkertből néhány zöld-fűszert. A
paradicsom a brokkoli tortához kötelező, ámbár, ha ínyencek vagyunk, akkor
szezonálisan körteszeletekkel az igazi. A
töltelék nem bonyolult dolog, megpároljuk a brokkolit, ízlés és lehetőség
szerint reszelt sajt, tejföl, tojás, ízesítés szerecsendió, őrölt bors és só.
Mi gyári leveles tésztaalapot használunk, megjegyzem a sütés előtt a tetejére
sem árt a reszelt sajt. Volt még ott vegyes fehér a baji hegyről, gondoltam, a
nagy melegben fröccs dukál. Nem tévedtem. A Wikipédia ezt írja a fröccs
legendájáról: 1842. október 5-én Fáy András a fóti pincéjébe hívta szüretre
Vörösmartyt és néhány barátját. A barátok között ott volt Jedlik Ányos is, aki
nemcsak az elektromosság nagy tudósa volt, hanem a szódavíz magyar feltalálója
is. Ahhoz, hogy a bor erősségét kellemesen enyhíteni lehessen, nemcsak a
szódavíz előállítását kellett felfedeznie, hanem természetesen fel kellett
találni egy olyan üveget is, amelyből a szódavizet ki lehessen "fröccsenteni".
Jedlik magával vitte a világ legelső szódásüvegét, majd a házigazda és a
vendégek elképedésére elkészítette a Fáy-birtokon a legelső fröccsöt, amit
németesen spriccernek nevezett el. Vörösmartynak azonban nem tetszett ez a szó,
így helyette találta ki a fröccs szót. A költő később a Fóti dal című
költeményében említi meg a szódával hígított bort: „fölfelé megy a borban a
gyöngy”.
2013. június 9., vasárnap
Szép borok a baji malomkőasztalon
Ez a történet úgy kezdődött, hogy odacsapódtam
az irodalmi est alkalmi kocsmapultjánál Csendes Toll indián főnökhöz és
törzsbeli harcostársához. Éppen veresbort kortyolgattak, inkább vidáman, mint
búsan, én a fehér vadász jelmezébe öltözött borsznob óvatosan érdeklődtem, mely
vidékről lenne az való. Bajról, közölték szűkszavúan, ahogy jól nevelt indiánokhoz
illik, és öntöttek egy pohárkával a műanyagpalackból. Ettől a boldogtalanság
érzete kezdett elhatalmasodni rajtam, egyrészt mi a francért vagyok ilyen
előítéletes, másrészt most már mindenképpen innom kell belőle. Illatra, ízre
korrekt bor volt az, úgyhogy kiszakadt belőlem a kiáltás, hát ez meg micsoda. „Kaberné
szovinyon” lökte a választ a főnök, ekkor esett szét az arcom, s átcikázott
rajtam a baji szőlőhegy látványa a cabernet sauvignon ültetvényekkel. Látva
megdöbbenésemet, Csendes Toll nyugtatólag hozzátette, Sopronból veszik a
szőlőt. Itt jött be képbe Stróbl Feri.
Majd fél év múlva jutottunk el a Csaszkóczy pincébe, ami a baji buszvégállomás fordulójától nagyon laza sétával elérhető. Kedvesen fogadtak minket, Stróbl Ferenc és családja, akik az itteni mintegy háromszáz tőkéből, illetve most már Szekszárdról, Tokajból és Süttőről vett szőlőkből, a meglehetősen régi, takaros pincében tartályosan készítik a borokat. Kezdjük a végén, a meglepően jó borokat. Kellemes, tágas kóstolóhelyiség van, de remek szokás szerinti „első pohár bor a pincében” után, a kerti malomkőasztalnál foglalunk helyet, ahol kóstoló mellé kitűnő pogácsát is kaptunk. Az olaszrizling (Süttő) 2012-es folyama színvonalasan hozta a fajta standardokat, a királyleányka az előző kondíciókkal, mélyebb tónusú volt a szokottnál, ízében is karakteresebb. Tolcsváról jött a tavalyi furmint szőlő, amit első alkalommal tisztességesen megcsináltak, nekem a házi vegyes fehér (2012) jött be piszkosul, nem véletlenül kapott a baji borok között aranyérmet. Megnyerően virágos illatú, kerek korttyal, ízében itt-ott apró vibrálásokkal, derék savakkal, lecsengésében mandulával. Muskotályra, szürkebarátra, irsai olivérre emlékszem nagy hirtelen, meg tán más fehérek is a pince feletti hajlatból. A rozé inkább sillerbe hajlott, többségben zweigeltből, kis rész pinot noirból, portugieserből készült. A szekszárdi (2011) cabernet francból, cabernet sauvignonból és a süttői merlotból kóstolt vörös házasítás is helyén van, illatában meggyes, mintha avar, tartalmas korttyal, kellemes csersavval. A cabernet franc (2011) ahogy kell, gyümölcsös, enyhe paprikás vonulattal, öntudatos tartással. Szóval, nekünk ízlettek a borok, biztatunk mindenkit, Bajra fel!
Majd fél év múlva jutottunk el a Csaszkóczy pincébe, ami a baji buszvégállomás fordulójától nagyon laza sétával elérhető. Kedvesen fogadtak minket, Stróbl Ferenc és családja, akik az itteni mintegy háromszáz tőkéből, illetve most már Szekszárdról, Tokajból és Süttőről vett szőlőkből, a meglehetősen régi, takaros pincében tartályosan készítik a borokat. Kezdjük a végén, a meglepően jó borokat. Kellemes, tágas kóstolóhelyiség van, de remek szokás szerinti „első pohár bor a pincében” után, a kerti malomkőasztalnál foglalunk helyet, ahol kóstoló mellé kitűnő pogácsát is kaptunk. Az olaszrizling (Süttő) 2012-es folyama színvonalasan hozta a fajta standardokat, a királyleányka az előző kondíciókkal, mélyebb tónusú volt a szokottnál, ízében is karakteresebb. Tolcsváról jött a tavalyi furmint szőlő, amit első alkalommal tisztességesen megcsináltak, nekem a házi vegyes fehér (2012) jött be piszkosul, nem véletlenül kapott a baji borok között aranyérmet. Megnyerően virágos illatú, kerek korttyal, ízében itt-ott apró vibrálásokkal, derék savakkal, lecsengésében mandulával. Muskotályra, szürkebarátra, irsai olivérre emlékszem nagy hirtelen, meg tán más fehérek is a pince feletti hajlatból. A rozé inkább sillerbe hajlott, többségben zweigeltből, kis rész pinot noirból, portugieserből készült. A szekszárdi (2011) cabernet francból, cabernet sauvignonból és a süttői merlotból kóstolt vörös házasítás is helyén van, illatában meggyes, mintha avar, tartalmas korttyal, kellemes csersavval. A cabernet franc (2011) ahogy kell, gyümölcsös, enyhe paprikás vonulattal, öntudatos tartással. Szóval, nekünk ízlettek a borok, biztatunk mindenkit, Bajra fel!
2013. május 25., szombat
Ha eljön egy pohárral az Estve
Valljunk színt az
elején, veresben Szekszárd a kedvenc borvidék, de úgy igazából Vida Péter borait
nem ismerem. Születésnapom alkalmából borkóstolóra vitt egyik barátom, akkor
volt szerencsém csúcsborához, a La Vida-hoz, ami színtiszta merlot, és nevének játékos
jelentése, élet. Az a régi délután enyhén a szalonspicc fölötti állapotban
végződött, úgyhogy akkori jegyzeteimre, emlékeimre hagyatkozva írom, jó bor
volt, a többi szekszárdi jó bor között, mert az onnan érkezett borászok
tartottak bemutatót a múzeum átriumos udvarában. Ezzel együtt nem forszíroztam
a Vida borokat, mert valahogy az ember ragaszkodik a régebbi kedvencekhez
Szekszárdról is. Egy újabb, hajaj,
születésnapra kaptam a következő Vida Péter bort, az Estve 2011-ből, egyébként
ebben az esztendőben ő lett az Év Bortermelője, ez a szakmai elismerés azért
jelent valamit, hiszen a borászok adják a díjat. Szokták volt írni erről a
borról, hogy pince alapházasítása, cabernet franc, kékfrankos, merlot és pinot
noir összetétellel. Kis türelemmel és pohárban pörgetéssel előbújnak a
gyümölcsös illatok, talán megy, ribizli, a korty közepesen telt, feszesek a
savak, barátságos tanninnal, ízében pici fűszeresség lelhető fel, szolid,
megbízható lecsengéssel búcsúzik. Nem más, mint amit a borász ígér a palack
címkéjén, „békés beszélgetős, nyugalmas esték megbízható bora”.
2013. május 21., kedd
A Mátra gyümölcsös fehérben
Nem árulunk
zsákbamacskát, ezt chardonnay-t már kóstoltuk a Terra Hungarica bemutatóján, és
az sem titok, hogy nem ez az első palack, ami elfogyott Szecskő Tamás borából
otthon. Ha megadjuk a koordinátákat, akkor elsőként a Mátrát kell megjelölnünk,
ott is Gyöngyöspatát, mégpedig a Peres-dűlő 38 éves ültetvényét. Mit tudhatunk
még? Azt mindenképpen, hogy 1 kilogramm tőketerheléssel szüretelt a borász,
tehát erősen érvényesült a hozamkorlátozás a 2011-es évjáratban is. Színe világosabb
aranysárga, illata a fehér húsú gyümölcsöket idézi, egyébként az íze is,
száraz, ott van benne a hullámzó vibrálás, strukturált, szép savakkal,
harmónia, elegancia. Nagyjából ez a bor. Ennél több nemigen kell.
2013. május 18., szombat
Dicséretes olaszrizling a lazachoz
Kis olívaolajon
megpirítottam a kenyérszeleteket, amire felhalmoztam egy kis paradicsomos,
fokhagymás, kakukkfűvel, sóval, borssal sült padlizsánt, tettem még hozzá
apróbbra vágott szárított paradicsomot. Szóval, így készült el a bruschetta,
maradt kicsi a pirítósokra szánt zöldségekből, elfért a tányér szélén, a vajon
sütött lazacfilé mellé, amit sóztam, citromot facsartam rá, enyhén. Látszik,
hogy a „medvehagymás időkben” történt mindez, egy-két-három hete, úgyhogy az is
került rá. Mindehhez dukált a jó bort, tehát a választás Bussay László Csörnyeföldi Olaszrizling 2008-asára esett. Színében aranysárga, virágos,
citrusos illattal indulunk a kortynak, ami harmonikus, kerek, gyümölcsös és
mandulás, gondolkodásra hajlamosító szép lecsengéssel. Szeretem a Bussay borok
csiszoltságát, eleganciáját, nagyon ott vannak a szeren, csalódást eddig nem
okoztak, nem nyúlunk mellé a polcon, ha egy Bussayt emelünk le, bármilyen
alkalomra.
2013. május 16., csütörtök
A dél-amerikai syrah kaland
Úgy indult a dolog, hogy átugrunk
Ritához és Attilához, viszünk egy vöröset, aztán úgy folytatódott, hogy
készítettek vacsorát, telefonáltak előtte legott, így számítsunk. Persze,
megint kitettek magukért, marhalábszár volt ízesen, szaftosan, padlizsánnal borítva, hozzá
kukoricalisztből pirított golyókat sodortak, némelyiket chilivel bolondították.
Ehhez ittuk Chiléből a Ventisquero Syrah Grand Reserva 2006-ot, a Maipo Valley
ültetvényein érett a szőlő. Elég régóta érlelődött a palackban a bor a
pincében, gondoltam, ez jó alkalom lesz az ismerkedésre. Nem tévesztettem,
illatában ott voltak a fekete bogyós gyümölcsök, ha azt mondjuk fekete ribizli,
nem hibázunk nagyot, ehhez csatlakozott még egy füstös felhő, ásványos
melegség. A korty kerek volt, finom fűszeres, érett tanninokkal, nekem
bársonyosnak is tűnt, igen jól ihatónak, az ételhez meg igen csak passzolt. Akárhogy
is, nagyon kellemes, beszélgetős este volt.
2013. május 3., péntek
Nyári szezonnyitó a tavaknál
Kikerekeztünk a tavakhoz egy kis sütögetéshez, ahol Attila és Rita gondoskodott a menüről. Megkötés csak annyi volt, hogy két palacknál többet nem bontunk, megvárjuk a késő délutánt, és autómentes dűlőutakon tekerünk vissza. Ebben a helyzetben nyilvánvaló volt, hogy a borlista a könnyebb fajtákat részesítette pályaelőnybe. Főfogásnak májas- és véreshurka, kolbász "napozgatott" az omlós parázs feletti rácson. Előéteknek kenyeret pirítottunk ugyanott, amire szőlőmagolajat locsolgattunk, majd fokhagymás kucsmagomba darabkákat szórtunk rá, lefedtünk vékonyra szeletelt mozarellával, karikára vágott paradicsommal. Szóval, ez egy itáliai bruschetta lett, amit arrafelé bruszkettá-nak ejtenek. A fenséges nagyjából fedi a lényegét. A lugasban már megindultak a szemek, a kis ház árnyékában is érződött a túl korai nyári idő, a felszálló füstös illatokat elég sűrűn felénk libbentették a könnyű szellők. Mondhatni idilli állapotok uralkodtak, amit csak fokozott egyik kedvenc borászunk - sok van - idei fehérbora, Pálffy Gyula Olaszrizling 2012-ese. A tavalyi Balaton-felvidéki nyaralás óta szépen vásárolgatjuk borait, ezek is azok közé tartoznak, amik eddig nem okoztak csalódást, inkább örömét leli bennük az ember. Ennek a mostani folyamnak hona a vulkáni talajú köveskáli Pellengér-dűlő, a tőkék huszonöt évesek, a bort tartályban, spontán erjesztették, és négy hónapon át finomseprőn pihentette a borász. A kereskedő szerint klasszikus Balaton-felvidéki olaszrizling karakter, egyet kell értenünk ezzel a megállapítással. Petrolos illatokkal, zamatos, de nem túlspilázott, száraz, fanyarkás ízekkel, nagyon jó tartással és az elmaradhatatlan keserűmandulás ízzel, igazán olaszrizling.
A grillezett "disznótoroshoz" friss, enyhén pirított bagettet faltunk, savanyúnak, kicsit édeskés káposztával töltött paprikát. Inni hozzá jó kis siller javallt, honnan máshonnan, mint Szekszárdról, ahol a svábos Fuxli (róka) néven forgalmazzák ezt a fajta bort. Az ötletgazda Heimann Zoltán (szintén kedvenc) így fogalmazza meg az alapvetést: ""a Fuxli, azaz a siller a rozéhoz képest egy lépéssel közelebb áll a vörösborokhoz, ez nagy előny, hiszen a sillerek még adják a rozék könnyedségét, de már mutatnak vörösboros hangulatot is" Mi Sebestyén Csaba Fuxli 2011-sét választottuk, (toplistánkon szerepel ő is) a borból kékfrankost és kadarkát "szaglásztunk ki" Attilával. Fűszeres, kerek, kiegyensúlyozott kortyokat találtunk, illet az ételhez, hangulathoz egyaránt, gyümölcsös finom bor, fogyott ez is rendesen. Hosszas ejtőzés, beszélgetés után következett a kávé, amihez kelt tésztából készült mákoskalácsot fogyasztottunk. Néztük a virágzó gyümölcsfákat, élveztük a lanyhuló napsütést, madarak cikáztak a kék égen. Kicsit megijedtünk, arra gondoltunk, hogy nem lehetünk ilyen szerencsések, de aztán belenyugodtunk ebbe is. Aztán erdőn, mezőn keresztül komótosan, megfontoltan nyomtuk a pedált a lenyugvó nap fényében hazáig.
A grillezett "disznótoroshoz" friss, enyhén pirított bagettet faltunk, savanyúnak, kicsit édeskés káposztával töltött paprikát. Inni hozzá jó kis siller javallt, honnan máshonnan, mint Szekszárdról, ahol a svábos Fuxli (róka) néven forgalmazzák ezt a fajta bort. Az ötletgazda Heimann Zoltán (szintén kedvenc) így fogalmazza meg az alapvetést: ""a Fuxli, azaz a siller a rozéhoz képest egy lépéssel közelebb áll a vörösborokhoz, ez nagy előny, hiszen a sillerek még adják a rozék könnyedségét, de már mutatnak vörösboros hangulatot is" Mi Sebestyén Csaba Fuxli 2011-sét választottuk, (toplistánkon szerepel ő is) a borból kékfrankost és kadarkát "szaglásztunk ki" Attilával. Fűszeres, kerek, kiegyensúlyozott kortyokat találtunk, illet az ételhez, hangulathoz egyaránt, gyümölcsös finom bor, fogyott ez is rendesen. Hosszas ejtőzés, beszélgetés után következett a kávé, amihez kelt tésztából készült mákoskalácsot fogyasztottunk. Néztük a virágzó gyümölcsfákat, élveztük a lanyhuló napsütést, madarak cikáztak a kék égen. Kicsit megijedtünk, arra gondoltunk, hogy nem lehetünk ilyen szerencsések, de aztán belenyugodtunk ebbe is. Aztán erdőn, mezőn keresztül komótosan, megfontoltan nyomtuk a pedált a lenyugvó nap fényében hazáig.
2013. április 25., csütörtök
A magyar Bakator
A Pallas szerint, valószínűleg hinni lehet neki,
a tizenhatodik században Nápoly vidékéről hozták ide, később az Érmellék és
Badacsony vidékén forszírozták a fajtát. A lexikon írja, hogy kitűnő zamatú,
zöldesbe játszó, sárgásszínű savanykás pecsenyebort ad a szőlő. „A bakator
bornak 6-8, sőt 15 év kell hozzá, míg kitűnő zamatja kifejlődik, s jó hírét
nagyon veszélyezteti, ha korábban bocsátják áruba.” Na, ezek után bontottam fel
a szerémségi Maurer Oszkár Bakator 2011-sét, lesz, ami lesz. Azért előtte
elolvastam a palackon a tájékoztatót, mely ismerteti, hogy „Nagyrészt a 103 éves hajdújárási, valamint a Nagy-Krisztus
dűlő fiatal, bakművelésű ültetvényének termése a palackban lévő bakator. Ismét
szeretnék bizonyítani, hogy a régi magyar fajták tudnak meglepetést okozni.” Az
első kortyot úgy képzelném el, hogy csöndes falusi ház verandáján üldögélek a
fonatos karosszékben, az asztalon kockás abrosz, a forróságban elcsendesült
délutánban kicsit megforgatom a pohárban a bort. Napszítta szalmasárgának
titulálnám, és ha belekortyolnék, jólesne szomjoltó savanykássága. A kortynak
középen érdemes elidőzni kicsinyest, testesebb az annál, mint gondoljuk, sós,
fanyar ízekkel, viselhető savakkal őrzi az időt, míg megszólal az esti
harangszó.
2013. április 18., csütörtök
Medvehagymás időben a bor
Manapság mindenki medvehagymát
keres, talál és eszik. Divatja vagyon, nagyon is helyesen. Egészséges, de nem
mellesleg, finom. Én tizenkét éve találkoztam vele először a fővárosi
bioboltban, akkor csak az odajárók ették. Csokorban árulták, ahogy napjainkban
a piacon, de akkoriban erősebb áron. Rövid liaison volt ez a medvehagymával,
ami az elmúlt három évben felparázslott ismét, tudniillik lelőhelyre bukkantunk
a környéken. Nem titkos, mert ahányszor szolid mennyiséggel feltöltjük a
készletet, hacsak nem túl korán megyünk, azért szaporán hajlongnak érte páran
az erdő hűvösében, lévén ezt a helyet kedveli. Esszük zöldféleként mindenhez,
készül belőle pesto, salátákban is kedvelt. Legutóbb a pesti sztárszakács egyik
receptjében a spenótot medvehagymára cseréltük. Nem bántuk meg! Az avokadót meghámoztuk,
kockákra vágtuk, ehhez kevertük a csíkokra vágott, vagy nem vágott medvehagymát.
Ezt locsoltuk meg az öntettel, ami úgy készült, hogy szezámmagot pirítunk
olívaolajon, megsózzuk, cseppnyi mustár, citromnak kis leve. Díszítésnek mellé
tettünk egy-két paradicsomgerezdet, hozzá friss rozskenyér dukált. A salátákhoz
egyébként sem egyszerű a borválasztás, mert fontos az ízek harmóniája. Hogy fehér, az nem volt kérdés. Félédes,
félszáraz lenne az esélyes, de olyan nincs kéznél. Marad a Somlói Apátsági
Pince Furmint 2011-se, de ez nem volt tizenkilencre lapkérés, ismerjük a
boraikat. Ez a boruk bazalton termett szőlőből készült, a náluk jellegzetes
ásványos melegséggel, nektárossággal. A színe aranysárga, illatában a fehérhúsú
gyümölcsök, mondjuk őszibarack, mellé enyhe virágosság társul. Telt korty,
krémes testtel, az ízek kavalkádjával, kis egzotikus beütéssel, mézes
hízelgéssel, de határozott alkohollal és tartással. Szerintük a „fajta barátságosabb arcát mutató
furmintot adott a 2011-es évjárat”. Passzolt a medvehagymás salátához. Egyébként is megéri barátkozni vele, de csak óvatosan, elég hatékony.
2013. április 17., szerda
A nagy bortriumvirátus a konyhában
Elkésve, de törve nem emlékezem
vissza húsvét hétfőre, ami kétfelé osztja a magyar populációt, egy része
hajnalok hajnalán már locsolja a lányokat, asszonyokat, kik vidáman és
bizakodva várják őket, míg másik fele a népességnek elmenekül otthonról, hogy
se így, se úgy ne vegyen részt a hagyományosnak mondott népszokás
gyakorlásában. Az előző években a Bakony kietlen rengetegébe húztuk meg
magunkat barátainkkal, de idén az ő konyhájukban gyűltünk össze, megóvni
asszonyainkat a kölni elegyek felhőjétől. Mi voltunk a sorosok, úgyhogy szinte
készen szállítottuk az ennivalót és hozzá, illendően a borokat. Kivéve a
süteményt, azt a házigazdák magukra vállalták. Előéteknek a füstölt heringet
cseppet megfuttattuk a gyengéden felmelegített vajon, óvatosan sütöttük a
serpenyőben, hogy egybe maradjon. A tányérra elhelyezett uborkakarikákra került
a frissen reszelt alapanyagból készült tejszínes tormából. A magos pirítós meg ráerősített
erre a kicsit pápista kosztra. Amihez igen passzentos volt az Somlói Apátsági
Pince Hárslevelű 2011-se, szó mi szó, ismertük már egy borkóstolóról, sőt nem
ez volt az első elfogytatott palack belőle. Egyébként is azt gondoljuk, hogy a
SAP borai nem csak finomak, de készséggel megfizethetők. Ha nem lenne sértő,
szinte tokajinak mondanám, de gyorsan hozzáteszem, igazi somlói ez.
Belekortyolva krémes, vajas és nyilvánvalóan óarany színű, szép
márványablakokkal a pohár falán, egy-egy pörgetés után. Nekem fehérhúsú
gyümölcsök, hosszú ízekkel, ásványos, bazaltos jegyekkel. A mézes-sós
ellentétpár szép harmóniában, a savak nem hivalkodnak, de ott vannak, és egybetartják
a mutatványt.
Borban maradunk a Dunántúlon, a szerzője újonc a csapatban, a
fajtája nem, személyes kedvencem, az olaszrizling. De előtte kukkantsunk a
tányérba, ahol féltenyérnyi, szaftos sült tarjához, leveles tésztába sütött
fűszeres mángold tortaszelet dukál, ami bőven meghintett pirított fenyőmaggal.
A töltelékben mindenféle reszelt olasz sajtok adják a kötőanyagot. Szomszédosan
gerezd paradicsom, csak a szín kedvéért. A mostanság divatos medvehagymát sem
felejtettük el, magunk szedtük a reggeli mise után az erdőben. A fák
árnyékában, a maradék hóból bújtak elő a levelek. Borban maradunk a köves
terepen, a Káli-medencében, Trombitás Tamás Szentbékkállai Olaszrizling 2011-se
a regruta. Nagyon világos színe gyanakvásra adhat okot, de aztán jön e
meglepetés, mert mégis telt a korty, zöldalmás, citrusos illatokkal. Nem ad
mást, mint magát, határozott savakkal, egyszerűnek is nevezhetjük, de ásványos,
zamatos, jó bor. Szívesen iszom belőle máskor is.
A süteményhez ugrottunk egy
nagyot Tokajba. Attila eperkrémes piskótatésztát sütött, ehhez az Oremus Late
Harvest 2007 évjáratot bontottuk, szinte csurgott, mint a méz, de komoly
tartással rendelkezett. A spanyol tulajdonú cég borászai finom, édes
birtokbora, természetesen késői szüretelésű szőlőből készült. Ezt írják róla: „a
hárs ízeit és cukrát a zéta tüze, koncentráltsága és sava egészíti ki. 8,8
grammos sav, 115 grammos cukor arány jellemzi, amely minden évjáratban védjegye
a bornak. Ezt fűszerezi a furmint és a tőkén betöppedt sárgamuskotály
jellegzetes selymes aromája.” Mit tehetnék hozzá, stimmel.
2013. április 11., csütörtök
Itt a tavasz és a muscat ottonel
A lexikonok szerint francia
eredetű szőlőfajta, amely itthon leginkább a badacsonyi és a mátraaljai
borvidéken honos. Ebből következik, hogy az itt látható palackban lévő bor
Gyöngyöspatán, Szecskő Tamás pincéjében készült. Véletlenül kerül az asztalra,
barátunk az online rendelt tételnél elnézte a mi listánkat. A borász nevét nem,
merthogy annak borai közös kedvenceink. Ők ezt a muscat ottonelt már kóstolták,
és annyira elégedettek voltak vele, hogy gondolták, nem baj, ha chardonnay
triplázás helyett, ezt is megismerjük. Mindezt nem szándékosan, hanem
véletlenül. Muscat Ottonel 2011 csavarzáras, tehát viszonylag gyorsan a pohárba
kell kerülnie. Színre világos, ízre – bármennyire meglepő – muskotályos kissé,
ezzel együtt friss és lendületes, minden fajtához kapcsolódó híresztelés ellenére,
én úgy érzem itt a savak sem hiányoznak.
Harmonikus szép bor. Ittuk magában, pörkölthöz, füstölt kolbászhoz, szerintem
mindegyiknél helytállt. Szóval, itt tavasz, mehetünk metszeni a szőlőbe.
2013. április 7., vasárnap
Vissza a rizlinges időbe
Vettünk egy Jean-Pierre Frick
rizlinget. Kötéltáncosként ingott a lélektani határon, mert nem volt olcsó. Na,
mindegy. Egyébként nem bántuk meg, mert nagyon finom rajnai. Nem szólva arról,
hogy kellemes alkalommal és társaságban, kiváló étellel fogyasztottuk el. A
pofára csak attól estünk, hogy csillagkupakosan zárták le a palackot. Ebből sok
mindenre következtettünk, de ezt most itt nem osztom meg, ami a lényeg, jó volt
a bor. Alsace régióban, biodinamikusan készült a Vogézek és a Rajna közötti
völgyben, tehát Elzászban. Pierre Frick Riesling 2008, a pohárban
szalmasárga, illatában citrusos és enyhén
petrolos, nem túl testes, de túl
könnyűnek sem mondanám, íze, mint illata, ásványossággal, maradékcukorral, de
száraz, szép savakkal, nekem mandulásan kesernyés lecsengéssel. A sült
kacsamell szeletekhez saláta készült, répa, rukkola, koriander, snidling,
olívaolajjal és balzsamecettel locsolva.2013. április 6., szombat
A húsvéti standard szürkebaráttal
Az udvaron lévő üstben
természetesen idén is megfőtt a füstölt és a sima csülök, ez utóbbi a
mélyhűtőből került elő. Természetesen hozta a formát mindkettő, vagyis
ellenállhatatlanul finomak voltak. Hozzá az elmaradhatatlan otthon sütött házi
fonott kalács, s mint látható – egy röpke erdei kirándulás eredményeként – az
uborka, paradicsom, retek mellé jutott a hó alól kicsippentett csokornyi
medvehagymának. A tojás még főtt a tűzhelyen, aztán az is odapottyant a
tányérra, ahol feleségem családjának szokása szerint ott helye a lilahagymás
krumplisalátának is. Szóval, szelíd eszegetéssel telt az idő, amihez Szászi
Endre Szent György-hegyi Szürkebarátját kortyolgattuk 2011-ből. Olyan mázlista
vagyok, hogy voltam pincénél egy sokat emlegetett nyári napon, szinte a teljes
szortimentet végigkóstoltuk. Mit akarok ebből kihozni? Szászi fehérében még nem
csalódtam, sőt, árához képest – érzésem szerint – mindig többet ad. Vöröseit
eddig kihagytam, hülye szokás, de nekem a Balaton és környéke a fehérborok
hazája. Ennek a szürkebarátnak határozottan szép színe van, szőlővirágos illattal,
pont annyira krémes a korty, amennyire kell, én a bort megtámasztó savakat is
érzem. Mézes, köves melegség, maradékcukor, nem hosszú, de kellemes
elköszönéssel, egyébként ereje is vagyon. Szeretni való bor.
2013. március 26., kedd
A három testőr Somlón
Ez a havas márciusi tél arra
biztat minket, hogy nézzünk körül boros mappáinkban, hátha akad valami, amiről
még nem számoltunk be. Rögtön rálelünk egy somlaira, és mit számítanak a
mínuszok, már a látványtól megmelegedik a szívünk tájéka. Nem tagadjuk,
kedvenceink bőven akadnak az itteni borok közül, de félő, hogy elfogultságaink
jelentősen befolyásolták ezek választékát. Bevallhatjuk, bizony tartózkodó
prekoncepcióval közeledtünk a nagy somlói burgundi palackjához. Aztán jól
pofára estünk. Így van ez rendjén, nem kell „arcoskodni”, mondta volt a tréner
a teniszpályán, miután fonák egyenessel elütött a hálóhoz igyekvő tanítvány
mellett. Nagy Somlói 2009 a Kreinbacher Birtok, a Szent Ilona Borház elegáns
házasítása, a hegyen forszírozott három fajtából, így furmintból, hárslevelűből
és juhfarkból.
Ugorjuk a közepébe, mostani
szokásaink szerint, nagyon is ízlett. A pohárban szép aranysárga volt, gazdag
egzotikus gyümölcsök illataival, ananász, papaya bizonyosan. A tíz hónapos
hordóban érlelés hozhatta a vaníliát. A telt, már-már vajas kortyban kirobbanó
mineralitást éreztem, harmonikus struktúrával, erős összhangzattal, hosszú lecsengéssel.
Még januárban ittuk, a kelkáposztalevélbe, apróra vágott abált szalonna került,
ami szabadtéri üstben főtt sok minden mással. Ezután jött a só, paprika
fokhagyma a hegyibe. A töltelék kiegészült egy kis csirkemájjal, a fűszerek meg
snidlinggel, korianderrel. Kiváló volt, és a bor hozzá, egyszerűen fenséges.
Csak így szerényen.
2013. március 22., péntek
Visszatérés az olaszrizlinghez
Az ember végül csak visszaérkezik.
Jó és rossz is, de mégiscsak itt van otthon. Izgalmas tájak és borok kedves
emberek társaságában. Nagy ajándék, szerencsésnek mondhatja magát az, akinek ez
kijut. A dél-afrikai borok után azonban jöjjön az első korty hazai. Mi lehetne
más, mint olaszrizling. Ez legalább annyira miénk, mint ott a chenin blanc. Köveskál 2011, még a nyáron vettem a Káli Köveknél. Valahol a
szomszédban nyaraltunk, de kóstolási célzattal tettünk egy kirándulást a faluba.
A lányok, gyerekek fagylaltozni mentek, mi Atussal tudományos alapon
végigkortyoltuk a választékot. Ennek eredményeként került egy cabernet franc
(!) és az olaszrizling a hátizsákba. Az utóbbi a címkéről okosodva, Fekete-hegy
Töltés dűlőjének félhektáros vulkanikus talaján termett a szőlő, amiből 1350
palack bor készült. Viszonylag kis tételről van szó. Az árából következtetve,
jónak is tartják. Kezdjük a végén, nem tévednek. Tradicionális olaszrizling,
hordóban érlelték. Világos szalmaszínű, már-már áttetszően az, ha akarom
virágos illatú. Eztán könnyebb kortyra számítok de nem, közepesen telt, krémes
a bor. Érezni a mineralitást, a napsütötte órákat, és a finisben a kesernyés mandulát.
Struktúrája feszes, van tartása, az alkohol pont a kívánatos. El van ezzel a
borral az ember. Három-négy pohár után szebb a világ.
Az alkalmi borturista 3.
A Boschendal kúria pontosan úgy
néz ki, ahogy az útikönyvekben. Rögtön kezdődhetne egy szappanopera forgatása. Hatalmas
lombok alatt telepszünk le, előttünk hat borospohár, az egyikben víz van. Nem
aprózzák el, egyszerre megkapjuk a teljes kóstolóadagot.
Egy hosszú, hajdani gazdasági
épületben alakították ki a kóstolóhelyiséget, éttermet, ahol mindenféle boros
csecsebecséket vásárolhat a kedves látogató. A borászat, a kőkerítés mögötti
területen, rejtve a szemek elől. Oda szorgosan érkeznek a traktoros utánfutók,
már javában zajlik a szüret. A Boschendal Wine Estate-t 1685-ban alapították, az
itteni legnagyobbakhoz tartozik.
A zürichi fiú már nyíltan bagózik,
de ez senkit nem zavar. Legalábbis nem mutatja. Kezdeményezésére a társaság
belebonyolódik kormányok felelősségének taglalásába, különös tekintettel a
társadalmi javak igazságos elosztására. Ezzel elvagyunk egy darabig, de a
borokról sem feledkezünk el. (Az árak nagyjából megadva, forintra átszámolva
zárójelben.)
Pavillon Blanc 2011 Ehhez a fehér házasításhoz az ott favorizált
chenin blanc-t, sauvignon blanc-t, colombar-t és hanepoort-ot használták. A bor
tutira megy, hűtött, acéltartályos erjesztés. Gyümölcsösség, friss illatok és
ízek, nekem őszibarack és zöld alma jön át. A Pavillon sorozat a választék alsó
szegmenséhez tartozik, de a bor, különösen a két utóbbi szőlőfajta miatt,
nagyon behízelgő. (1000)
Blanc De Noir 2011 A három menő vörös, merlot, cabarnet sauvignon és
shiraz házasításából készült rosé. Nem okoz csalódást, ropogósan friss,
cseresznyével és eperrel, ráadásul hagy egy kis merengést. Azt mondja a
marketing, hogy ez itt felettébb kedvelt rosé. Ezek után elhiszem nekik. (1200)
Le Bouquet 2011 A hölgyeknél nagy sikert arat. Muskotályból,
sauvignon blanc-ból és cheninből összehozott félédes. A virágos illatokat
trópusi gyümölcsízek követik, az ananászt felismerem. Nem rossz, de én savakban
strukturáltabbnak képzelném. (1200)
Pavillon Shiraz-Cabernet 2009
A tartályos erjesztés után francia tölgyfahordóba is
kerül belőle. Ott a vanília, de megőrizte a gyümölcsösségét is. Az illata
csábítóan fűszeres, az ízre sincs panasz, meggyes, bogyós gyümölcsös, de nekem
nem tűnik túl bonyolultnak. (1200)
Lanoy 2009 (cabernet/merlot) Ez már keményebb tétel. Szilvás,
lekváros, a cabernet sauvignon-t a merlot szelídíti, a tannin nem bántó, szóval
rendben van, de ha csodát várunk, azt máshol kell keresni. (1500)
Lassan nem csak a szóból, de a
borokból is kifogyunk. Az alsó széle közepe volt a kínálat, ez fért be a
büdzsébe. Terry is visszatér a petanque pályáról, ahol eddig múlatta az időt.
Negyedik éve hordja-viszi a csoportokat, most éppen itt, ahogy szavaiból
kiderül.
Dél-Afrikában a borászatok és
idegenforgalmi szakemberek profi körülményeket teremtenek. Nem csak turisták,
hanem hazai versenyzők is rengetegen keresik fel a borvidékeket. Teszem hozzá,
hatalmas ország, kis hazánk, ha jól számoltunk, százhúszszor elfér benne. Na,
jó, nem lakják oly sűrűn. Kóstolók, szállás, étterem, vásárlás, sport és
kedvesség várja az idelátogatókat. Egy kóstoló, majd félig a pohár, 150 forint,
a prémium kategóriák 300 körül mozognak, de vannak tételek, amik nem
kóstolhatók, ott bíz’ meg kell venni a palackot.
Stellenbosch-ba visszaérve
különösebb fakszni nélkül további jó nyaralást kívánunk egymásnak. A svájciak
Terry bázisára, egy ifjúsági szállásra tartanak, a hollandok bevágják magukat
bérelt autójukba. Mi, kedves vendéglátó kuzinunk, Kathy kocsijához igyekszünk.
Délután csak beleszagoltam a poharakba, mondja mosolyogva, persze, bődületes
angol akcentussal, merthogy Malawiban született, Zimbabwében (leánykori nevén
Dél-Rhodesiában) élt néhány évvel ezelőttig, most meg férjével együtt, itt
Dél-Afrikában. Ilyen a világ morfondírozunk. Aztán, hogy ne legyünk túl
szomorúak, fokvárosi szállásunkon gyorsan felbontunk egy üveg bort.
2013. március 14., csütörtök
Az alkalmi borturista 2.
Paarl felé vesszük az irányt,
hatalmas szőlőültetvények között vezet az út. Minden boros kiadvány azt ígéri,
hogy csodálatos a táj, jók a borok és barátságosak az emberek. Ebből kettő
tökéletesen stimmel.
Fairview Wine Estate a Back
család harmadik generációjának birtoka, ők 1937 táján vették át a korábbi
tulajdonosoktól. A hetvenes évek közepén felpörgették az üzemmenetet. Nem csak
borokat, (kecske)sajtokat is készítenek, meg minden mást, amit a gazdaság ad, lekvárokat,
csatnikat, pékárukat. Címerükön szőlész díszeleg egy kecske társaságában.
Óriási épületegyüttesben fogadják
a vendégeket, többféle borkóstolási helyszínnel, de közülük választani erősen
pénztárcafüggő. Naná, hogy mi a központi közös helyiségbe nyomulunk. Ez is
csillogóan és praktikusan berendezett, több borpulttal. Mögöttük készséges
borfiúk öntögetik a kuncsaftok poharába a listáról kért borokat. Pontosan hatpohárnyit,
de nem csinálnak kabinetkérdést belőle, ha a delikvens nem éri be ennyivel. Kör
alakú pultnál zajlik a 15-20 féle valóban kitűnő sajtok ízlelgetése. Grátisz, a
többség úgyis vásárol belőlük. Kitűzőm
szerint aznap a 224-dik (délelőtt 11 óra van) látogató vagyok. Ennyit a
forgalomról. Most két borról, a többiről ne essék szó.(Az árak nagyjából
megadva, forintra átszámolva zárójelben.)
The Goatfather 2011 Az itáliai hagyományokra és fajtákra építik, ami
belefér onnan, Sangiovese, Barbera, Cabernet Sauvignon és Nebbiolo. A címkén
humorosnak szánt nevéből adódóan, persze, hogy kecskefej vigyorog. Az
összetétel arányairól semmi, azt mondják, családi titok. Esetenként az
évjáratot is alig sikerül itt kihúzni a borfiúból. Rubinvörösnek látom, illata,
íze gyümölcsös, élénk savakkal, kellemes lecsengéssel. Közepesen súlyosnak
gondolom. (1800)
Fairview Durif 2010 Csapjunk a közepébe. A legdrágább és a legjobb
bor a kóstolólistáról. Asszondja a másik, kedvesebb borfiú, hogy a fajta
Franciaországból származik petite shirázként, de Amerikában lett igazán
népszerű. Az ebből készült borban erősebbek a savak, érzékelhetőbb a tannin,
nem szólva a magas alkoholfokról. Ez utóbbi esetünkben 15 fok, de nem tűnik
annyinak, a savakat meg a tannint pedig bársonyosabbra szelídítették. Mélyvörös,
illata, íze is a shirázra hajaz, szeder és csokoládé, telt kortyok, hosszabb
utóízzel. (3000)
A kedvesebb borfiú kérdezi,
milyen nyelven beszélnénk feleségemmel. Felvilágosítjuk, de korábbi
tapasztalatokból okulva, megadjuk a telefonos kérdés válaszát is, Európában
van. A fekete fiatalember (mindegyik borfiú az) elmosolyodik, majd egy
előkészítő jobbegyenes után, Tokaj mondja, könnyed balhoroggal, félperces
értekezés a kadarkáról, padlóra küld bennünket. Dagadó honfiúi kebellel
foglalunk helyet Terry mikrobuszában.
Irány Franschhoek, ahol a
hugenotta emlékmű előtt suhanunk el. Rengeteg a borászat és étterem, a Le Quartier
Francais Michelin csillagos. Kis csapatunk nem idetart, beérjük egy szolidabb
árnyas teraszossal. Itt Terrytől megtudjuk, hogy nem ő a Mikulás, magyarul a
kávé fakultatív. Babotie-t eszem, ami idevaló étel (lásd még lecsó, ahány vidék
annyi szokás), itt darált marhahús, élénk fűszerekkel, erre tojásrántottát
simítanak, citrom- és narancskarikákkal.
Hozzá curry porral kevert rizst halmoznak egy másik tányérra, sok
salátával. A ház veresborát kapjuk, itthoni szlengben, jó kis ivóbor.
Méthode Cap Classique 2010
A francia hagyományokból következik, hogy itt is
pezsgővel indítunk, palackban erjesztett chardonnay. Klasszikus készítési mód,
limitált tétellel. Egyébként szinte mindenhol nyomják a buborékost. Rendben
van, jólesik. (3000)
Merlot 2010 Tizenhat hónapig volt tölgyfahordóban, illatával nincs
baj. A színét nem látom ragyogónak, de az első korty testessége, gyümölcsössége
reményt keltő, viszont utána nekem nem áll össze az ígért tanninos struktúra.
Az is lehet, hogy nincs érzékem a merlot-hoz, vagy nem ittam még igazán jót.
(3000)
Cabernet Sauvignon 2009 Terry nagyon kapacitál, hogy kóstoljam meg.
Értelemszerűen ez sem vékony bor, sőt. Színében mélyvörös, illatában bogyós
gyümölcsök, ízében dettó, plusz fűszeresség. Az alkoholfoka 14-es, nem vág
nyakon, viszont a végén enyhén bekúszik a paprika, nem zavaró, de van. Kicsit
hűvösebb a nyári klíma. (3000)
Ülünk, mint az iszap. Nincs
tömeg, a táj tényleg fantasztikus. Élvezzük a februári utószezon egyáltalán nem
bágyadt napsütését. A holland pár meséli, hogy egy hónapot töltenek itt
Dél-Afrikában. Nemrég házasodtak össze, mielőtt elkezdik a polgári életet,
kicsit utazgatnak. Martinique-ról érkeztek. Terry forszírozni kezdi az
indulást, a beígért hét órából már csak kettő van vissza. Neki akkor lejár a
munkaideje, de ezt nem mondja ki.
2013. március 9., szombat
Az alkalmi borturista
A repülőgépen pohárnyi jeget
adnak a chardonnay-hoz. A helyiek nyomják a poharaikba. Dél-Afrikában majd
mindenhol jég dukál a fehérhez, a „rídvájnhoz” nem. Ezután indul a bortúra Stellenbosch-ba.
Persze, jégről szó sem esik. A település tele emberekkel, mindenki bort akar
kóstolni. Bár számtalan borbár kínálja magát, de autó- és mikrobuszokon több
borászatba is eljuthatunk.
Terry vezetésével és Easy Rider
feliratú mikrobuszával, holland, svájci, magyar és hazai játékosokból álló kis csapattal
vágunk neki a hétórás kalandnak. Ebéd majd Franschhoek-ban, az elűzött
hugenották alapították az 1600-as évek végén. A Malan-család is a francia
protestánsokig vezeti vissza családfáját, övék a Simonsig Wine Farm. A teljes
szortiment megy Angliába, egyébként még negyven országba szállítanak.
A borászatban hatalmas fém- és
cementtartályokba kerül a must. A komolyabb fajtákat kanadai, francia
tölgyfahordókban érlelik. A hordókat öt év után eladják konyakos cégeknek. A
testes vörösek parafadugót kapnak, a többi műanyagdugót vagy csavarzárat.
Filozófiájuk szerint ezeket egy éven belül úgyis megisszák a vásárlók.
Shiraz-t szüretelnek a februári
nyárvégén, kistraktor húzta utánfutókon érkezik a szőlő. Éppen úgy, mint otthon
Látóhegyen a zenit. Na jó, a traktorvezető nem hasonlít a Sós Lacira.
Kíméletesen préselik a fürtöket, nem csak a kocsánytól, a magoktól is
megszabadítják a szemeket. A mustot egy ideig fémtartályban hűtik, aztán megy a
hordókba. Borászhölgy kismama, az év
borásza is volt, felügyeli a technológiai folyamatokat.
Mi a tornácos teraszon telepszünk
le. Terry egy itteni régi szokás szerint karddal nyakazza le a pezsgőspalackot.
Mérsékelt siker. Kezdődik a kóstoló, stílusosan ezzel a száraz „sampánnyal”.
(Az árak nagyjából forint/palack a végén.)
Kaapse Vonkel 2011 Általában nem rajongok a pezsgőért, de még én is
érzem, hogy alapjáraton nagyon jó. Ittam itthon egy árban négyszeres,
stílusában hasonló franciát, simán pariban van vele. Minden dél-afrikai
pezsgőnél hangsúlyozzák, hogy francia metodika szerint készült. Ők tudják,
miért. Chardonnay és pinot noir, két százalékban még valami ritkaság. Tényleg
elegáns, kellemes, hosszú ízekkel. (3000)
Chenin Blanc 2012 A dél-afrikai olaszrizling, a meghatározó fehérbor,
nagyon a sajátjuknak érzik. A kóstolósorból a legolcsóbb. Szalmasárga színe
becsapós, mert teltebb annál. Virágos illatok és egzotikus gyümölcsök, nekem
ananász sejlik, finom utóíz. (1000)
Gewürztraminer 2011 Kuriózum errefelé ez a fajta, büszkék is rá,
állítólag túl meleg van hozzá. Minden stimmel, aranysárga, egzotikus
illatokkal, ízekkel, középen kis mézességgel köszön be, persze, hogy félédes
bor. Nincs is vele semmi baj, ha az ember nem ivott magyar fűszeres traminit,
de hát ivott. (2000)
The SMV 2010 Shiraz, mourvédre és viognier házasítása, elég
erőteljes bor. Rubintosan vörös, illatában bogyósgyümölcsök, a shiraz adja az
alaphangot, de ízében nekem fásnak tűnik, igazából, meg egyáltalán, de valahogy
nem szeretem. (2500)
Redhill Pinotage 2009 Kezdjük a végén, bingó! Na, ez ott van a
szeren. Nem véletlenül kapta a plecsniket. Ez az ottani vörös fajta, pinot noir
meg cinsaut keresztezéséből a pinotage. Súlyos, testes vörösbor készül belőle,
mint ez is. Kiegyensúlyozott, harmonikus, ízgazdag, nagy élmény. (7500)
A borászatban 25 bort kínálnak
kóstolásra és 35 fajtát vásárlásra. Szedelőzködünk, bedobom a rotterdami
fiatalembernek „Jozef Kiprics”-et, szülővárosom futballhírességét. „Örökre a
Feyenoord legendája marad!”, hangzik a válasz. Meglapogatjuk egymás hátát, nem
hiába töltöttük borozással az időt. Beszállunk a mikrobuszba, célba vesszük az
újabb borászatot. Az élet szépnek tűnik.
2013. február 3., vasárnap
A hat mesterlövész cabernet franc
Csak sikerült összehozni egy
kóstolót a fajtából, ami barátaink érdeme. Mint az is, hogy hat mesterlövész
borász palackját sorakoztattak fel az asztalon, persze, előtte gondosan
becsomagolták az üvegeket. Most akkor néhány szó a tapasztalatokról. Azt
tudjuk, hogy világfajtáról van szó, amit talán honunk kivételével ritkán
palackoznak önállóan. Szelídítik vele az erős kékszőlőből készült borokat, főleg
az úgynevezett Bordeaux-i házasításokban használják erre a célra. Szerencsére, nálunk
más irály is van, különösen igaz ez Szekszárdra és Villányra, de manapság már sokfelé,
még a fehérboros vidékeken rászánják magukat a cabernet franc-ra, csak úgy
magában. Nálunk csak Villány szélét érintettük a kóstolóval, de volt Dél-Balaton,
Szekszárd, meg Füred környéke. Az évjáratok 2007-től 2009-ig terjedtek, öt
marcona férfi és három szelíd hölgy emelgette a poharát, s próbálta a tízes
skálán belőni a pontszámokat. Az illatot szinte mindenik hozta, ki jobban, ki
kevésbé, színre már nagyobb volt a szórás, tán még fakóbb is akadt, de ezt
fedje jótékony homály, mert később kiderült a társaság korábbi nagy kedvencét
kéne felfednünk, az meg nem lenne szép dolog, éppen ebből kifolyólag. Erdei
gyümölcsök, lágy, harmonikus savak, kellemesen bizsergető tanninok, talán így
lehetne gyorsmérleget vonni a borokról. Természetesen, az egyetlen női borász
nyert, teszem hozzá, régóta kedveljük borait, amit ittunk tőle, abban még nem csalatkoztunk.
Mindenesetre a történeti hűség kedvéért jegyezzük meg, mindegyik bor magas
színvonalat képviselt. A kóstoló napján így raktuk sorba őket, zárójelben a
pontszámok: 1. Iványi Zsófi 2007 Vokány (9), 2. Pósta Borház 2009 Szekszárd
(9), 3. Légli Géza 2009 (8) Kislak, 4.-4. Sebestyén Csaba 2008 Szekszárd (7) –
Ikon (Konyári János) Evangelista 2007 Balatonboglár (7), 5. ifj. Figula Mihály
2009 Balatonfüred (6). Itt vége, fuss el véle, de azért lesz folytatása.
2013. február 1., péntek
Vörösboros vacsora Villányból
Kedves barátaink megint kitettek
magukért, marhanyakat hoztak a serpenyőbe a Vámház térről. Jó szaftosan,
mindenféle finom fűszerekkel főtt, sült, párolódott, és ezt tetézték meg a
köretnek készített sült töktallérok. Mindehhez magos lepényt sütöttek. Marokkói
recept szerint, persze. Csak szuperlatívuszokban szabad szólni. Hozzá jött a
villányi vörös, bevallhatjuk, nem túl gyakori ez közös vacsoráinkon. Mármint
Villány. Lehet, túl sok boros blogot olvasunk. Na, mindegy, most Vylyan
Montenuovo Cuvée 2008 került a pohárba. Hozta a sztenderdet, ahogy ígérte. Cabernet
franc, merlot és syrah házasítás, élénk, gyümölcsös, tényleg „arany középút” a
testesebb és a könnyedebb vörösök között. Szép struktúra, zamatos, harmonikus, arányos,
jók a savak. Erősen itatja magát, különösen illett ehhez az ételhez.
A változatosság kedvéért olaszrizling
Halványan szalmasárga szín, ha
pohárba tölti az ember a Pannonhalmi Apátsági Pincészet Olaszrizling 2011 -esét. Illata virágos, őszibarackos, ízében finom gyümölcsösség, élén k savakkal és a
végén az elmaradhatatlan keserűmandula. Tudható a tartályos érlelés, nekem az
ízvilága hajaz az újvilági fehérek stílusára, ami inkább letisztultságot
jelent, mint bajt. Finom és jól iható csavarzáras bor. Az aktuális Pannon
Bormustrán az ítészek a legjobb fehérek közé sorolták. Kis fejvakarás után
bevallom, nekem túlságosan kimunkáltnak tűnt ehhez, én jobban szeretem
testesebb olaszrizlingeket. Ehhez a spenótsalátához ittam, amire jutott avokádó
is, mellé pedig egy kis sertéssült is. Így volt kerek a világ.
2013. január 26., szombat
Olaszrizling az olasz tésztához
Pálffy Gyula borait még a
nyaraláskor kóstoltuk, amikor Köveskálra vitt a jószerencsénk. Bevásároltunk
ezt-azt a faluvégi háznál, aztán a készlet gyorsan elfogyott. Ha jól emlékszem volt abban tramini, rozé,
pinot noir és cabernet sauvignon. Ültünk a teraszon egy másik faluban, élveztük
a Balaton-felvidék csendjét és estéjét. Beszélgetés közben pedig koptattuk a
palackokat. Úgyhogy elutazás napján újra leruccantunk és bevásároltunk. Nem
bántuk meg, azóta is keressük és isszuk a borait. Ha meg kéne fejteni, hogy
miért, talán azért mert egyszerűek, de mégis ott van bennük a szőlőtermő vidék,
ha úgy tetszik terrior, minden szépsége és bonyolultsága. Most a Pálffy
Olaszrizling 2011 volt soron, színe szalmasárga, illata virágos, itt-ott
gyümölcsös aromajegyek, az első korty után megállapíthatjuk, klasszikus
olaszrizling, bársonyosan krémes, csiszolt savak, tökéletes egyensúly.
Lecsengése hosszan mézes, sós, mandulás. Olaszrizling etalon. Ehhez a hirtelen
összeütött olaszos tésztához ittam, szárított paradicsom, olívaolaj,
zöldfűszerek. Stimmelt. Újabb Pálffy
felfedezés hamarosan, néhány nap és megérkezik a félédes tramini.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)